Pasze ekologiczne dla koni

Prawidłowo zbilansowana dieta

W ofercie pasze dla koni bardziej lub mniej aktywnych w postaci pelletu.

Kompletna pasza dla koni Eko Horse Pellet Select Schütte

Parametry:

Białko 11,5 % Tłuszcz 5,3 % Włókno 10 % Wapń 0,90 % Fosfor 0,46 % Sód 0,36 %

 

Kompletna pasza dla koni Eko Horse pellet Optima

Parametry:

Białko 14 % Tłuszcz 5,5 % Włókno 10 % Wapń 0,90 % Fosfor 0,52 % Sód 0,35 %

Ściółka torfowa dla koni

Sprawdź naszą ofertę ściółek dla koni

Ściółka MAGNA dla koni

Ściółka MAGNA MIX dla koni

Prawidłowo zbilansowana dieta to podstawa dobrze funkcjonującego, każdego żywego organizmu. Szczególne znaczenie ma ona w żywieniu koni, których specyficzny przewód pokarmowy i wymagania żywieniowe determinują określony sposób odżywiania. Żywienie koni zakłada podawanie odpowiednich dawek, dobrze dobranych pasz. Ekologiczna pasza dla koni oferowana przez AMF Life stanowi obecnie jeden z najlepszych, możliwych wyborów hodowców i użytkowników koni.

Pasza objętościowa jako fundament wyżywienia

Podstawą żywienia koni jest zapewnienie odpowiedniej ilości paszy objętościowej. To fakt, o którym często zapomina wielu hodowców i użytkowników koni. Specyfika trawienia w układzie pokarmowym sprawia, iż konie lepiej znoszą trawienie dużych ilości pasz bogatych we włókno, zbudowanych z węglowodanów strukturalnych. Są one trawione przede wszystkim w okrężnicy i jelicie ślepym, jednocześnie pobudzając układ pokarmowy i wspierając prawidłową pracę jelit.

Pasze objętościowe, mimo iż stanowią fundament żywienia koni nie są w stanie zapewnić wszystkich wymaganych w żywieniu koni składników odżywczych. Zbilansowaną i pełną dietę zapewnia włączenie do niej pasz treściwych o dużych ilościach skoncentrowanych makroskładników. Szczególnie istotne jest włączenie pasz treściwych w momencie gdy dysponujemy słabszej jakości paszami objętościowymi. Gorszy rok zbiorów siana, nierzetelny dostawca i partia siana mimo że podawana w odpowiednich porcjach, nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb żywnościowych koni w odpowiednim stopniu.

Układ trawienny przystosowany jest w pełni do pobierania oraz trawienia stosunkowo niewielkich porcji pokarmu, jednakże w bardzo regularnych i niewielkich odstępach czasowych. Aby utrzymać zdrowie konia konieczne jest zapewnienie od 1 do 1,5 kilograma suchej masy paszy objętościowej na każde 100 kilogramów masy ciała dziennie. Porcja ta może być podana tak w formie siana, sianokiszonki, jak i sieczki.

Ekologiczna pasza dla koni

Ekologiczna pasza dla koni oferowane przez AMF Life ma za zadanie dostarczyć zwierzętom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Oczywiście przy założeniu, że podstawą wyżywienia jest dobrej jakości siano, a więc przede wszystkim włókno surowe. Gotowa pasza, nawet ta opierająca się w pełni o najlepsze, pochodzące z wyselekcjonowanych źródeł składniki, stanowi tylko uzupełnienie paszy objętościowej. Pasza dla koni w formie musli czy granulatu powinna zapewniać odpowiednią ilość tych składników, witamin, mikro i makroelementów, których w paszy treściwej jest za mało lub nie ma wcale.

Odpowiednio przygotowana ekologiczna pasza dla koni powinna stanowić źródło łatwo przyswajalnego białka. Zapotrzebowanie konia w treningu o umiarkowanej intensywności to 1000-do 1200 g białka dziennie. Organizm zwierzęcia nie jest w stanie sam wytworzyć potrzebnego mu białka, konieczne jest więc dostarczanie go z zewnątrz w możliwie jak najłatwiejszej do przyswojenia formie. Brak odpowiedniej ilości białka w diecie wpływa negatywnie na budowę tkanki mięśniowej, może być również przyczyną zwiększonego ryzyka kontuzji, czy poronień u klaczy ciężarnych.

Przyjmuje się, że dla zbilansowanego żywienia koni niezbędne jest zapewnienie stosunku paszy objętościowej do treściwej w przedziale 80% do 20%.

Pasza treściwa jest cięższa do strawienia dla koni niż pasze objętościowe. Stąd też znana wszystkim hodowcom zasada podawania najpierw paszy objętościowej, aby przygotować przewód pokarmowy do późniejszej dawki paszy treściwej. Zbyt duże nagromadzenie soków trawiennych w pustym żołądku, i podanie w takim momencie paszy treściwej może skutkować problemami trawiennymi, a nawet kolkami. Jednocześnie pasza dla koni powinna być dobierana z największą uwagą, tak aby zminimalizować lub wręcz wyeliminować ryzyko podania nienajlepszej jakości pokarmu. Pewność takiego podejścia zapewnią pasze dostępne w ofercie AMF Life.

Najlepszą rękojmią podania dobrej jakości pożywienia jest ekologiczna pasza dla koni AMF Life, której składniki są w pełni przebadane oraz dostarczane z pewnych, certyfikowanych gospodarstw. Wybierając ekologiczną pasze dla koni każdy właściciel i hodowca zyskuje pewność jakości kupionych produktów, decydując się na pasze zdrowe, bez sztucznych dodatków zapewniających smak, wypełnienie czy pożądane sklejenie produktów. Ekologiczne pasze dla koni oferowane w naszym sklpie pozwalają mieć również pewność składu analitycznego pasz, certyfikowanego przez uznane laboratoria.

Chcąc być pewnym jakości podawanej paszy treściwej powinniśmy zwracać uwagę na:

 • skład surowcowy wybranej paszy;

 • brak substancji sztucznych zbrylających, sklejających czy poprawiających smak pasz;

 • dostępność informacji o dokładnym pochodzeniu elementów składowych pasz;

 • korzystanie ze sprawdzonych źródeł i dostawców.

Komponowanie jednostkowej diety dla konia

Dobór odpowiedniej dawki żywieniowej dla koni nie jest kwestią prostą i jednoznaczną. Żywienie każdego konia może się znacznie od siebie różnić, a wpływ na ilość i skład dawki żywieniowej jest uzależniony od takich czynników jak np. wiek, momentu rozwoju, sposób i intensywność użytkowania czy pora roku. Każdy koń jest inny, a jego żywienie powinno uwzględniać w pełni specyficzne rodzaje zapotrzebowania na różne typy paszy i dodatków paszowych. Układając dietę dla konia pracującego czy też hodowlanego warto jest sięgnąć po opinie specjalistów, którzy będą w stanie nie tylko zapewnić wprowadzenie odpowiedniego żywienia, ale i odpowiedzieć na pytania właściciela zwierzęcia, rozwiewając wszelkie wątpliwości związane z rodzajami podawanych pasz.

Można oczywiście ujednolicać dawki żywieniowe, ale tylko dla wybranych grup koni. W związku ze specyfiką użytkowania tych zwierząt, żywienie koni w oparciu o ujednolicone pasze odbywa się głównie w stajniach hodowlanych, gdzie możliwe jest pogrupowanie określonych stad ze zwierzętami o zbliżonych wymaganiach pokarmowych.

Błędy zaburzające równowagę żywieniową

Specyficzny układ trawienny koni, podatność na wahania w jakości i częstotliwości podawanej paszy, różne wymagania żywieniowe i uzależnienie ich od wielu, często różnorodnych czynników sprawia, iż w żywieniu koni mogą pojawiać się liczne błędy. Nie unikają ich ani hodowcy, ani osoby jeżdżące rekreacyjnie czy sportowo, zajmujące się wyżywieniem własnego wierzchowca.

Najczęściej pojawiające się błędy w żywieniu koni:

 • podawanie zbyt małych i zbyt rzadko rozmieszczonych w ciągu dnia, dawek pasz objętościowych;

 • podawanie zbyt dużych porcji paszy treściwej w trakcie zbyt małej ilości odpasów;

 • podawanie paszy treściwej przed paszą objętościową;

 • ograniczanie podawanego białka bez dostosowywania jego ilości do rzeczywistego zapotrzebowania;

 • komponowanie diety bez uwzględnienia warunków jednostkowych konia, takich jak wiek, obciążenie pracą, pora roku, typ wychowu;

 • korzystanie z niewystarczającej jakości siana bez uzupełniania niedoborów odpowiednimi składnikami paszy treściwej;

 • korzystanie z gotowych granulatów pasz treściwych opartych o sztuczne składniki zbrylające, wypełniające i polepszające smak.

O firmie Reudink

Holenderska firma Reudink której jesteśmy Polskim dystrybutorem specjalizuje się w oferowaniu kompletnych rozwiązań w zakresie pasz dla sektora ekologicznego. Dzięki ścisłej współpracy z klientami, oferujemy Wam konkretne rezultaty: zdrowsze stado i większą wydajność. Osiąga się to dzięki zindywidualizowanej ofercie i ukierunkowanemu podejściu wspieranemu przez wyspecjalizowanych i kompetentnych specjalistów.